Як спілкуватися з учнями? Ефективність спілкування з учнями.
(Заняття з елементами психологічного тренінгу для вчителів початкових класів.)
Заговори, щоб я тебе побачив.
Сократ
Мета: Ознайомлення з чинниками , які впливають на процес спілкування. Удосконалити знання про роль педагогічного спілкування в навчанні та вихованні молодших школярів. Сприяння мотивації вчителя до самовдосконалення у різноманітних сферах життя. Ознайомлення та практика застосування прийому «Шість капелюхів мислення» в модифікації.
Завдання:
- розширення можливостей встановлення контакту в різних ситуаціях спілкування;
- відпрацювання навичок розуміння себе, інших людей, а також взаємин між людьми;
- активізація процесу самопізнання й самоактуалізації;
Час проведення: 30 хв
Обладнання. Мультимедійний супровід заняття, роздатковий матеріал.
Форма проведення: заняття з елементами психологічного тренінгу.
План проведення.
1. Виступ психолога школи з теми заняття.
2. Вправа «Визначення емоційного стану учнів».
3. Рольова гра «Ефективна взаємодія з класом».
5. Підведення підсумків заняття. Групова дискусія «Капелюхи».
Хід заняття.
Особистість формується в процесі спілкування . Праця, пізнання, спілкування ... ми часто говоримо і про них, аналізуємо. Але, якщо задуматися, то виявиться одне цікаве явище. Формам і методам трудової діяльності людина навчається багато років, способами пізнання світу ми також опановуємо довгостроково час, а ось спілкуванню людина не вчиться цілеспрямовано ніколи і ніде. Немає в нас такої школи, в якій навчали б мистецтва вести спілкування. Звичайно, досвід спілкування набувається людиною і в ході праці, і в пізнавальній діяльності ... але, на жаль. Цього мало. Багато серйозних проблеми виховання і навчання виникають через невміння вчителя правильно організувати спілкування з дітьми.
Скрізь, де хоча б одна людина починає взаємодіяти з іншою людиною (чи групою людей) як вчитель - учень або вихователь - вихованець, там неодмінно виникають проблеми педагогічного спілкування.
Важливою характеристикою педагогічного спілкування є його стиль.. Найбільш плідне спілкування на основі захопленості спільною діяльністю. Оволодіння основами педагогічного спілкування - це творче завдання вчителя. Він повинен вирішувати її, знаходячи свій індивідуальний стиль спілкування.
Уміння знайти потрібну інтонацію, вираз обличчя, рух, жест - саме цього деколи не вистачає починаючому вчителю.
Вчителю просто необхідно володіти словом, засобом переконання. Це ключ до вирішення багатьох ситуацій, а часом і конфліктів, які виникають у процесі виховної діяльності. Недарма древні греки казали, що освіта не дає паростків у душі, якщо воно не проникає до значної глибини. А це проникнення можливо лише в гармонійній єдності високого професіоналізму, акторської та ораторської майстерності вчителя.
Спілкуючись один з одним, ми навіть не замислюємось над тим, скільки факторів та нюансів впливають на процес спілкування.
Що ж відбувається? Ми зустрічаємо людину, сприймаємо її, спілкуємось та взаємодіємо з нею за допомогою мови, жестів. Від того, наприклад, яке перше враження справить на нас людина, як ми побудуємо сам обмін інформацією, залежатиме успіх спілкування. Спілкування допомагає взаємодіяти.
Історія про рай і пекло
Якось один іудейський мудрець звернувся до Господа з проханням показати йому рай та пекло. Господь погодився і відвів мудреця до великої кімнати, посеред якої стояв величезний казан з їжею, а навколо нього ходили і плакали голодні та нещасні люди. Вони страждали, бо не могли поїти, хоча в руках у них були ложки. Але ручки цих ложок були дуже довгі – довші за руки.
«Так, це справді пекло», сказав мудрець. Тоді Господь відвів мудреця до іншої кімнати, що була точнісінько така, як перша. Посеред цієї кімнати стояв такий самий казан з їжею, а люди, що були в кімнаті, тримали точнісінько такі самі ложки. Але люди ці були ситі, щасливі й веселі.
«Так, це ж рай!» - вигукнув мудрець.
- Що допомогло людям у раю бути щасливими?
Слово психолога
Але часто буває так, що люди не розуміють одне одного. Дивляться на одну і ту ж річ, але бачать зовсім різне. Недаремно, є таке поговір’я:
«Дві людини дивляться у калюжу. Але одна в калюжі бачить зірки, які відбилися в воді, а інша – бачить лише болото».
І це не дивно. У кожного з нас своє сприймання, різний розвиток психічних процесів. Одні люди праворукі, інші – лівші. В одних розвинена краще ліва півкуля головного мозку, в інших – права. Візуали, аудити, кінестети.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ.
Виступ психолога.
Головними ознаками педагогічного спілкування є:
- Особистісна орієнтація співрозмовників — готовність бачити і розуміти співрозмовника. Враховуючи право кожного на вибір, ми повинні прагнути не нав'язувати думку, а допомогти іншому обрати власний шлях розв'язання проблеми. У конкретній ситуації це може реалізуватися за допомогою різних прийомів. Так, до класу прийшов новий учень, хвора, нервова дитина. Він може навіть заспівати на уроці. Коли це сталося вперше, діти засміялися, вдруге — вчитель зауважив: «Андрієві дуже хочеться співати, і він не може стримати себе. Давайте не будемо відволікатися». Делікатне зауваження зберегло гідність учня і вчителя, показало недоречність поведінки і спонукало до роботи.
2. Рівність психологічних позицій співрозмовників. Хоча вчитель і учні нерівні соціальне (різні життєвий досвід, ролі у взаємодії), проте для забезпечення активності учня, через яку ми можемо сподіватися на розвиток його особистості, слід уникати домінування педагога і визнавати право учня на власну думку, позицію, бути готовим самому також змінюватися. Учні хочуть, щоб з ними радилися, зважали на їхні міркування, і завдання вчителя — враховувати цю потребу.
3. Проникнення у світ почуттів і переживань, готовність стати на позицію співрозмовника. Це спілкування за законами взаємного довір'я, коли партнери дослухаються один до одного, поділяють почуття, співпереживають.
4. Нестандартні прийоми спілкування, що є наслідком відходу від суто рольової позиції вчителя. Спілкування забезпечує мотивацію, результативність, творчий характер і виховний ефект спільної комунікативної діяльності.
Спілкування в педагогічному процесі виступає, по-перше, як засіб вирішення навчальних завдань, по-друге, як соціально-психологічне забезпечення виховного процесу, по-третє, як спосіб організації взаємин учителя і учнів, що забезпечує успішність їх навчання, виховання і розвитку.
Зовнішні чинники спілкування. До зовнішніх чинників спілкування відносяться: ситуація, в якій проходить спілкування, обстановка спілкування, особа учня і соціально-психологічні особливості колективу учнів.
Ситуація спілкування багато в чому визначає і характер і ефективність спілкування. Одна справа спілкуватися в спокійній ситуації, інша справа - в напруженій або конфліктній ситуації. У останньому випадку менше можливостей реалізувати мету спілкування, оскільки вчитель стикається з внутрішнім опором учнів. У конфліктній ситуації посилюється роль психологічних установок, упередженості думок; логічні доводи сприймаються погано. З іншого боку, в напруженій ситуації, викликаній відсутністю інформації для досягнення значущої мети, спілкування вчителя з учнями може бути полегшене, оскільки останні чекають допомоги ззовні, щоб вийти з безвиході.
Обстановка спілкування. Ефективність спілкування багато в чому залежить від того, в якій обстановці воно проходить. При цьому залежно від цілей спілкування вчителя з учнями обстановка повинна мінятися. Розмова по душах припускає деяку інтимність обстановки (м'які меблі, відсутність інших людей, шуму, оптимальна температура повітря і т. д.). Для проведення ділових нарад, обговорення поведінки учня і так далі необхідна строга офіційна обстановка.
Особливості колективу що вчаться - класу - теж впливають на ефективність спілкування. Адже кожен учень є представником якоїсь соціальної групи. Якщо група є зрілою в соціальному відношенні, то вселяючі дії педагога виявляються ефективнішими.
Психологічні особливості тих, що спілкуються можуть виступати в ролі своєобразних психологічних бар'єрів. Наприклад, в одному випадку учні бажають обговорювати предмет розмови, в іншому - ні, з одним вчителем учень буде відвертим, з іншим - скритним, брехливим, в одних питаннях учні висловлюються прямо, інші замовчують, про третіх можуть сказати явну брехню.
Відношення учнів до вчителя виявляється у виборі форми спілкування:
від одного вчителя учень готовий сприйняти категоричну відмову, від іншого - ні; у виборі умов спілкування: з одними людьми ми можемо спілкуватися де завгодно, з іншими - тільки в певній обстановці.
Вміння спілкуватися можна уподібнити радше до мистецтва, аніж до технології. Це означає, що кожен може й мусить знайти свій власний стиль спілкування, який би відповідав і його особистості, і так само особливостям людей, які його оточують.
3. Вправа на визначення емоційного стану учнів. 5 хв
По словесному опису поз і жестів визначте емоційний стан учня. Після виконання представник групи коментує відповіді.
1. Учень сидить, притримуючи голову, що звішується, очі напівзакриті; машинально щось малює на папері, теребить ручку і олівець. Зовні загальмований. (Нудьга.)
2. Учень часто покашлює, спостерігається зміна тону голосу, підтягання долонь до губ і підборіддя, тремтіння шиї, потилиці, волосся, рухи дрібні, метушливі. (Нервозність.)
3. Учень стоїть, завівши руки за спину, і сильно стискує однією рукою іншу (якщо сидить, то схрещує ноги). (Самоконтроль.)
4. Учень переплітає пальці рук: великі пальці нервово рухаються і пощипують долоні; учень гризе або смокче кінець олівця, чіпає спинку стільця і розгойдує її, але не сідає; топчеться, перебирає ногами. (Невпевненість.)
5. Учень стоїть, схрестивши руки на грудях. (Недовіра і замкнутість, психологічний захист.).
Обговорення.
- Чи легко було виконувати завдання? Чи часто ви на своїх уроках можете визначити емоційний стан учнів? Як ви думаєте, які найголовніші критерії ефективності взаємодії в системі: «вчитель — учень»;
2. Які найважливіші риси необхідні вчителю для створення позитивної робочої атмосфери на уроці?
4. Рольова гра "Ефективна заємодія з класом". 10 хв
Ми часто говоримо про те, як важко налагодити в класі маленьких дітей хорошу дисципліну. Один учень неспокійно весь урок, інший, навпаки, пасивний і надмірно загальмований, третій не упевнений в собі і боїться відповідати, хоча все розуміє і знає.
Мета вправи: розвиток у вчителів ефективних способів взаємодії.
По бажанню з групи вибирається учасник, який грає роль вчителя і члени групи, які грають ролі молодших школярів. Інші учасники – спостерігають і аналізують ситуацію. Кожен "учень" отримує від психолога картку, на якій позначена характеристика його ролі: що він повинен робити на ігровому імпровізованому уроці, як відповідати, як виконувати завдання. Зміст карток учасники прочитують мовчки, про себе.
Рекомендується фіксувати на картках наступні ролі:
- "Учень-відмінник. Добре знає навчальний матеріал, організований";
- "Здібний учень, але непосидючий, має нестійку увагу";
- "Учень-задирака. Постійно відволікає від уроку свою сусідку";
- "Гіперактивний учень. Не може і хвилини посидіти спокійно. Розуміння навчального матеріалу затруднене";
- "Пасивний, загальмований школяр. Весь час дивиться у вікно і як би мріє про щось сам собі";
- "Учень, не упевнений в своїх силах, боїться відповідати, ніколи не піднімає руку, хоча зазвичай готовий до відповіді".
Кожен учасник сідає за свою парту або стіл. Розігрується сцена "Урок". Кожен "учень" грає свою роль. Член групи в ролі вчителя зобов'язаний протягом 5 хвилин створити хорошу атмосферу в класі для засвоєння нового матеріалу.
Психологічний зміст вправи: зрозуміти і обговорити, які способи взаємодії були застосовані в грі вчителем для встановлення дисципліни в класі; які прийоми вчителі зазвичай застосовують в своїй роботі в подібних випадках; як необхідно діяти в таких ситуаціях, щоб був добрий результат. Учасники, що грають ролі школярів, діляться своїми враженнями, і вчитель "тут і тепер" отримує від них зворотний зв'язок - оцінку власних дій. Така ситуація певною мірою для вчителя унікальна: вона безпечна - допущені помилки можна виправити, переграти. В той же час він має повну картину переживань своїх "учнів" - те, що ніколи не може трапитися в реальній діяльності.
5. Підведення підсумків заняття. Групова дискусія «Капелюхи». 7-10 хв
Учасники обирають лист паперу, кольору певного капелюха. Після того, як капелюхи розподіленні психолог дає завдання підготовити відгук про заняття (уроки вчителів початкових класів, виступ психолога).
«Зелений капелюх». Охарактеризувати заняття з позицій розуму. Які знання і уміння ви отримали на занятті, що було найбільш корисним, а що не дуже. Де і як ви можете використати отримані знання і навички.
«Червоний капелюх». Описати заняття з позицій емоцій і почуттів. Що викликало позитивні переживання, а що негативні. Які моменти були найяскравішими в емоційному плані?
«Білий капелюх». Використовується для того, щоб спрямувати увагу на інформацію. Яка ще необхідна інформація з даної теми? Детальна і необхідна інформація.
«Жовтий капелюх». Дати позитивний зворотній зв'язок. Відмітити, що сподобалося, що стало корисним особисто вам?
«Синій капелюх». Ваші побажання організаторові та присутнім на занятті.
«Чорний капелюх». Дати негативний зворотній зв'язок. Відмітити, що не сподобалось, що було не цікавим і що можна було б зробити по іншому.
Обговорення. Зворотній зв'язок.
|